Blog Detail

Niezwykłe kobiety

06 Mar 15
admin
No Comments

Chcę zaproponować do przeczytania artykuł pani Izabeli Tumas o Niezwykłych kobietach

„Kobiety to ogromnie zdolne bestie. Nie ma w tym zdaniu żadnej ironii czy złośliwości. To po prostu fakt. Zawsze były zdolne, ale kiedyś nie wolno było im się z tym ujawniać. Musiały udawać, że szczytem ich możliwości jest  wyhaftowanie inicjałów na chusteczkach czy komplecie pościeli, ewentualnie brzdąknięcie kilku nut na pianinie i fantazyjne ułożenie kwiatów w wazonie.”

niezwykle_k„Kobiety zawsze były innowacyjne i twórcze. W końcu zmuszały je do tego okoliczności. Już w czasach, kiedy mężczyźni wyruszali ze swoimi zabawkami, aby pobawić się w myśliwych, one zostawały w obejściu i główkowały, jak poradzić sobie z ogarnięciem wszystkiego w pojedynkę. I tak rodziły się świetne rozwiązania, pomysły na wiele urządzeń ułatwiających pracę.”

„O kobietach i ich osiągnięciach historia milczała bardzo długo. Pisze o tym wszystkim Deborah Jaffé w książce„Niezwykłe kobiety. Od nalewki na szafranie do latających maszyn” (Wyd. Muza SA, 2007).”

„Analizuje setki patentów – głównie krajów anglojęzycznych, choć nie tylko. I co się okazuje? Że kobiety wynajdowały rzeczy wszelkiego rodzaju: ubrania, gadżety, sprzęt medyczny i sanitarny, materiały edukacyjne i zabawki. Tylko że w latach, o których wspomina autorka, czyli między XVII a XIX wiekiem, kobietom raczej nie wolno było rejestrować wynalazków. A przynajmniej było to niezwykle utrudnione, albo raczej: niemile widziane. Bo jak to? KOBIETA coś wymyśliła? Ha, to przecież niemożliwe, a przede wszystkim niestosowne! I dlatego wiele patentów zostało przyznanych nie ich autorkom, ale np. ich mężom czy pracodawcom…”

„Wiecie, że to kobieta wykonała pierwszą pracę na komputerze i odkryła pierwszego wirusa komputerowego? Była to Grace Murray Hopper w 1947 r. Niejaka Stephenie Kwolek wynalazła „kevlar”, czyli włókno o właściwościach stali, którego używa się m.in. w produkcji kamizelek kuloodpornych i kasków. Kobiety wynalazły też np. ciasteczka – pieguski (Ruth Wakefield w 1930 r.), czy zmywarkę (Josephine Cochran w 1872 r.). Ten ostatni patent jakoś w ogóle mnie nie dziwi… 😉 „

„A tutaj garść rysunków z tej niezwykłej książki o niezwykłych kobietach.”

Autor Izabela Tumas

Stół z pulpitem na książkę ;) Autor: Mary Claxton.

Stół z pulpitem na książkę 😉
Autor: Mary Claxton.

Mocowany na kolanie pulpit na nuty. Patent Marianne Stephenson.

Mocowany na kolanie pulpit na nuty. Patent Marianne Stephenson.