Wywiad z panią poseł Marią Małgorzatą Janyska

08 Mar 16

Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2015/2016 jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym w naszej szkole realizujemy program propagujący czytanie pt:

„Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.

Czytanie najlepszą nauką.”

Aleksander Puszkin

W ramach programu uczniowie klasy II c przeprowadzili wywiad z panią poseł Marią Małgorzatą Janyska.

Wywiad „Przyłapani na czytaniu”

U:Dzień dobry, witamy panią Marię Małgorzatę Janyska posłankę na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

M:Witam serdecznie.

U: Jaką książkę najmilej wspomina Pani z dzieciństwa?

M: Dzieci z Bullerbyn i całą serię Ani z Zielonego Wzgórza.

U:Jaka jest Pani ulubiona książka?

M:Jest ich kilka, w tym : Mistrz i Małgorzata, Na zachodzie bez zmian, Na wschód od Edenu, i wciąż ta z dzieciństwa – Ania z Zielonego Wzgórza i kolejne tomy.

U:  Czy książka to dobry pomysł na prezent?

M:Doskonały dla lubiących czytać nie ma lepszego prezentu, a dla pozostałych może być zachętą 🙂

U:Jaki gatunek najbardziej lubi Pani czytać?

M:Powieści .

U:Czy znajduje Pani czas na czytanie dla przyjemności?

M:Staram się, chociaż ostatnio jest trudno; ale nawet przerzucenie kilku stron sprawia mi przyjemność.

U:Czy książki są przekazywane z pokolenia na pokolenie  w Pani rodzinie?

M: Tak; są ze mną książki z dzieciństwa, z domu, a moje dzieci oprócz swoich zbiorów interesują się tymi wspólnymi –domowymi.

U: Jak zachęcić młodzież do czytania?

M: To trzeba robić w domu od dzieciństwa, jak najwięcej czytać dzieciom od urodzenia. Czytaliśmy z mężem bardzo dużo naszym dzieciom, także babcie im czytały, i pewnie to miało duży wpływ, że sami też czytają od „zawsze” i bardzo to lubią. Ja też pamiętam z dzieciństwa wieczory, jak rodzice czytali mnie i siostrze na głos, a potem to już same „połykałyśmy” książki.

U:Dziękujemy za udzielenie wywiadu.

M:Dziękuję 🙂

saaaaa

Wywiad przeprowadzili: Martyna Tarkowska, Wiktoria Kasperkowiak, Mateusz Ciesiółka, Krystian Wyrwich klasa IIc